Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Szkoły upamiętniły 97. rocznicę powrotu Lubawy do Macierzy

2017-01-23 13:01:22 (ost. akt: 2017-01-23 13:08:48)

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

W czwartek, 19. stycznia minęła 97 rocznica powrotu Lubawy do Macierzy. W szkołach uroczyście obchodzono to wydarzenia. poniżej relacje z tych obchodów.

SP Lubawa
• Z tej okazji uczniowie klasy VI c ze Szkoły Podstawowej w Lubawie wraz z wychowawczynią, Ewą Gomuła oraz Bożeną Nowakowską przygotowali montaż słowno-muzyczny. W 1920r. nasze miasto po 148 latach niewoli znalazło się w granicach Polski, a mieszkańcy mogli wywiesić polskie flagi, po tym jak o godz.10.00 wojska niemieckie opuściły teren Lubawy. Podczas uroczystego apelu uczniowie przedstawili życiorysy sławnych osób związanych z Lubawą, np. Teofila Ruczyńskiego, Teofila Rzepnikowskiego, Krzysztofa Kupnera, Stanisława Wolskiego, czy Jacka Fafińskiego. Opowiadania przeplatane były wierszami oraz piosenkami o tematyce patriotycznej.

SP Tuszewo
• W 97. rocznicę powrotu naszej Małej Ojczyzny do Macierzy w murach Szkoły Podstawowej w Tuszewie miała miejsce niecodzienna lekcja. W zimowy wieczór zajęcia dla zaproszonych gości, rodziców, dziadków przeprowadzili uczniowie z klas IV -VI. Celująco zaprezentowali oni scenariusz lekcji historii, który dla 52  "młodych nauczycieli" przygotowała Dorota Zapora.
W blasku świec, ucząc się trudnej historii Polski, trzy pokolenia lubawian świętowały Dzień Odzyskania Niepodległości przez Ziemię Lubawską.

ZS Lubawa
• Do rocznicowych obchodów dołączył się lubawski Zespół Szkół. Na wieczornicę z tej okazji zaproszono w czwartkowe popołudnie. Uczniowie w inscenizacji przypomnieli dzień 19 stycznia 1920 roku w Lubawie. Wówczas na kanwie postanowień traktatu wersalskiego z 1919 roku, który zatwierdził powrót naszego regionu do Polski, w tym dniu Lubawę opuściły niemieckie wojska, a mieszkańcy powitali batalion wojska polskiego w błękitnych mundurach. Inscenizację urozmaiciły prezentacje multimedialne o naszej małej Ojczyźnie - Ziemi Lubawskiej. Uczniów do występu przygotowała Danuta Jaworska.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages