Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Tak funkcjonuje Miejska Biblioteka Publiczna w Lubawie

2017-01-01 12:00:00 (ost. akt: 2016-12-29 16:08:57)

Miejska Biblioteka Publiczna w Lubawie swoim Czytelnikom oferuje nie tylko liczny i interesujący księgozbiór, ale wiele innych ciekawych rzeczy, wśród których są m.in. akcje czytelnicze, liczne spotkania, konkursy, zajęcia dla uczniów i wiele innych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze formy działalności naszej biblioteki, oprócz oczywiście tej głównej i podstawowej, czyli wypożyczania książek.

1. Dwa Dyskusyjne Kluby Książki – Klub dla dorosłych i Klub dla młodzieży (spotkania raz w miesiącu, omawiana jest wcześniej wybrana książka).

2. Trwające przez cały rok konkursy
-w oddziale dla dzieci i młodzieży kolejna edycja- „Super czytelnik roku”- co miesiąc wybierany jest najaktywniejszy czytelnik z poszczególnych grupach wiekowych)
-w wypożyczalni dla dorosłych – konkurs „Poszukiwany, poszukiwana” - co miesiąc w wypożyczalni dla dorosłych, na stronie internetowej i Facebook-u naszej biblioteki umieszczane jest pytanie graficzne o imię i nazwisko osoby, przedstawionej w postaci karykatury .

Podsumowanie konkursów nastąpi na początku 2017 roku.
-Był też wakacyjny konkurs „Face&book” – czyli konkurs na fotografię osób „przyłapanych na czytaniu” w różnych, najdziwniejszych okolicznościach. Były ciekawe prace i oczywiście nagrody.
- IV edycja konkursu „Fotograficzne impresje literackie”- należy zgłaszać fotografie zainspirowane przez dzieła literackie dowolnego gatunku (liryka, epika, dramat). Praca winna zawierać ciekawie zaaranżowane motywy zaczerpnięte z wybranych książek.

3. Już trzeci rok w ramach akcji bibliotecznej „Czytam, bo lubię” pracownik wypożyczalni dla dorosłych chodzi raz w tygodniu do Szpitala Opieki Długoterminowej w Lubawie czytać książki podopiecznym tej placówki. Są to cudowne spotkania.

4. Ze zbiorów biblioteki korzystają osoby z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domu Pomocy Społecznej, którzy przychodzą do nas ze swoimi opiekunami ( wypożyczają książki, korzystają z prasy na miejscu oraz w miarę możliwości z komputerów i tabletów).

5. W bibliotece funkcjonuje usługa tzw. „Książka na telefon” dla osób nie mogących samodzielnie przyjść do biblioteki- donosimy książki do domu.

6. Rośnie zainteresowanie Platformą IBUK, do której mamy dostęp dzięki Bibliotece Powiatowej w Iławie, która wykupiła go dla naszej placówki. Ibuk.pl to jedna z największych wypożyczalni oraz księgarni Internetowych, która oferuje bogaty wybór e-booków i audiobooków. U nas każdy znajdzie coś dla siebie – polecamy zarówno beletrystykę̨, jak i książki akademickie. W roku mieliśmy dostęp do 816 publikacji wykupionych i 677 darmowych- czyli 1493 darmowe tytuły.

7. Biblioteka prowadzi też działalność kulturalno-edukacyjną, której celem jest popularyzacja biblioteki w środowisku. Objęła ona różne grupy wiekowe, począwszy od przedszkolaków na uczniach szkół średnich skończywszy. Na zajęcia lekcyjne do biblioteki przychodzą do nas dzieci ze Szkoły Podstawowej
w Lubawie i Przedszkola Miejskiego i Niepublicznego Przedszkola Smerfolandia i Bajkolandia w Lubawie. Odwiedzają nas również uczniowie szkół z okolicznych wsi ( Złotowo, Sampława, Tuszewo, Rożental, Grabowa i Wałdyk).

8. Systematycznie organizowane są w bibliotece zajęcia dla dzieci podczas ferii i wakacji.

9. Zajęcia w czytelni
- wypożyczanie do domu i korzystanie na miejscu z czasopism: Gazeta Olsztyńska, Agora, Twój Styl. Claudia, Cztery Kąty, działkowiec, Poradnik domowy i wiele innych- oferta na bieżąco przedstawiana jest na naszych portalach internetowych
- zajęcia indywidualne „E-senior”- nauka pracy z komputerem ( zakładanie poczty elektronicznej, praca na Skype, Facebook-u)
- dzieci w wieku 3-5 lat wraz z rodzicem lub opiekunem przychodzą raz w miesiącu na zajęcia do Klubu Małego Czytelnika. Podczas zajęć:
• głośne czytanie wybranych książeczek
• poznawanie nowych bohaterów bajek
• rozwijanie talentów plastycznych
• wspólna zabawa
Zalety zajęć w Klubie Małego Czytelnika :
• kształtujemy nawyki czytelnicze wśród najmłodszych
• pozwalamy rozwijać zainteresowania dzieci
• rodzice biorą aktywny udział w zajęciach, mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami
• dzieci, szczególnie te które nie uczęszczają do przedszkola, mają kontakt z grupą rówieśniczą

10. Całoroczny charakter ma również akcja "Podaruj książkę bibliotece", która cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony czytelników i sympatyków książek. Chcemy jeszcze od przyszłego roku wprowadzić w wypożyczalni dla dorosłych jeden stały dzień w miesięcy, kiedy to można będzie przyjść i wymienić się książkami miedzy sobą coś w rodzaju- „Kiermaszu książki- Podaj dalej”.

11. W wypożyczalni dla dorosłych odbywają się też cykliczne spotykania lubawskiego koła Amazonek pod nazwą „Literacka herbatka”. Bibliotekarz przygotowuje spotkania według konkretnego tematu i nadaje im za każdym razem inny charakter.

12. Biblioteka wzięła udział w kilku akcjach mających charakter ogólnopolski, np:
• Narodowe czytanie – w 2016 roku było to czytanie Quo Vadis – już drugi raz w naszej bibliotece i po raz drugi otrzymaliśmy specjalną pieczęć z kancelarii Prezydenta RP i podziękowanie za udział
• Tydzień Zakazanych Książek
• Tydzień Bibliotek
• Dzień Bezpiecznego Internetu

13. W roku 2016 zorganizowano spotkania autorskie m.in. z Barbarą Rosiek (autorka niezapomnianej książki „Pamiętnik narkomanki”, Anna Balińska – pisarką z Iławy oraz z Marcinem Kydryńskim – dziennikarzem, podróżnikiem, muzykiem i fotografem.
Na pewno w przyszłym roku będą również ciekawe spotkania autorskie- niech to będzie jednak niespodzianką.
- na niektóre formy pracy zdobywane są środki finansowe z zewnątrz- np. na spotkanie z Marcinem Kydryńskim udało się zdobyć pieniądze z Instytutu książki, który patronuje Dyskusyjnym Klubom Książki w całej Polsce.
Podczas ewentu z okazji rozstrzygnięcia konkursu „Super czytelnik roku 2015” wystąpił iluzjonista, który był nie lada „wisienką na torcie” całego spotkania zarówno dla dzieci jak i dla ich opiekunów.

14. Katalog online naszej biblioteki jest już opracowany w całości i jest na bieżąco aktualizowany.

15. Nasza biblioteka posiada swoją stronę internetową i Fanpage, gdzie wszelkie nowinki z życia biblioteki są na bieżąco aktualizowane i warto ją śledzić.
Na stan biblioteki wpłynęło w 2015 roku 757 woluminów w tym:
- 237 wol. - z dotacji w ramach Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”,
- 320 wol. w ramach dotacji jednostki samorządu terytorialnego,
- 200 wol. - dary od czytelnikó.

16. Czytelnictwo
- oddział dla dzieci i młodzieży
Najmłodsi najczęściej czytają serię o Franklinie, Kraine Lodu, Złota kolekcje Bajek i klasykę bajek w nowej wersji, serię Mądra Mysz, ( o zawodach), serie o Martynce, Magiczne Drzewo , a klasy III-IV- książki Agnieszki Chylińskiej i Grzegorza Kasdepke. Dużą popularnością cieszą się serie książek o zwierzętach, książki z historii i astronomii.

- wypożyczalnia dla dorosłych
Nieśmiertelni autorzy, którzy wciąż są na fali to : D. Steel, N. Roberts, H. Coben, J. Grisham, H. Mankell, D. Palmer, S. King, T. Gerritsen, M. Nurowska.
Co ciekawe, pojawiło się dużo nowych, zwłaszcza polskich nazwisk wśród autorów prawdziwych bestsellerów- i to różnego gatunku-od mega kryminału, po świetną opowieść obyczajową. Na uwagę zasługują tu chociażby, K. Puzyńska, R. Mróz, Krystyna Mirek, Katarzyna Michalak, K. Bonda, M. Gutowska-Adamczyk, Olga Rudnicka, Dorota Gąsiorowska.
Dużą popularnością cieszą się biografie i to nie tylko sławnych celebrytów, ale również takie z serii „Pisane przez życie”, gdzie historie swojego życia opisują osoby, które maja za sobą naprawdę ekstremalnie trudne chwile.
Oczywiście czytelnikami naszej biblioteki są też uczniowie i studenci, którzy korzystają z literatury popularnonaukowej dostępnej w wypożyczalni dla dorosłych jak i czytelni.
Na naszej stronie i Fanpage’u co kwartał zamieszczamy Top 10- czyli wykaz dziesięciu najbardziej popularnych tytułów w ostatnim kwartale.

17. Sporym zainteresowaniem cieszy się księgozbiór poświęcony Lubawie i okolicom.
Nasza biblioteka gromadzi i przechowuje materiały dotyczące historii lokalnej naszego środowiska. Tematyka zgromadzonych i ciągle uzupełnianych dokumentów życia społecznego w naszej bibliotece jest różnorodna i trudna do jednoznacznego określenia. Zasoby obejmują w przeważającej większości:
1. Tygodnik lokalny - Głos Lubawski od roku 1990 (niekompletne)
2. Kolekcje:
a) związane z poetą i patronem MBP Teofilem Ruczyńskim oryginalne zdjęcia, rękopisy, dyplomy, medale, pocztówki itp.,
b) fotografie starej Lubawy, np. z obiektami już nieistniejącymi,
c) kroniki i księgi pamiątkowe instytucji już nieistniejących,
d) mapa miasta Lubawy z 1906 r.,
e) sztandar nieistniejącego już Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Lubawie,
f) faksymile Pelplińskiej Biblii Gutenberga, której orginał od XVI wieku znajdował się
w bibliotece lubawskich franciszkanów,
g) książka Gustava Lieka z 1892 roku „Miasto Lubawa w Prusach Zachodnich
z uwzględnieniem Ziemi Lubawskiej”
h) stare nuty lokalnych twórców,
i) zabytki ruchome (pochodzące z wykopalisk na zamku w Lubawie i lubawskiego ratusza),
j) kroniki biblioteczne

18. Dokumenty życia społecznego stanowią uzupełnienie wydzielonych zbiorów regionalnych (księgozbiór i artykuły z czasopism regionalnych), skupiają się na dokumentowaniu bieżącego życia społecznego lokalnej zbiorowości. Pozyskiwanie odbywa się poprzez dary i bezpośredni lub pośredni kontakt z instytucjami sprawczymi oraz zakup dokonany przez biblioteką. Zbierane materiały są podstawa do opracowywania bibliografii regionalnej, która jest dostępna online.

MBP w Lubawie


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages