Naukowcy opowiadali o nowych książkach o Lubawie

2016-12-09 18:00:00(ost. akt: 2016-12-09 13:41:21)

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się promocja książek o Lubawie, które właśnie ujrzały światło dzienne. To wyjątkowe spotkanie uświetnili współautorzy prac, którzy chętnie opowiadali o tym, jak wyglądała praca związana z tworzeniem publikacji.
Głównymi "bohaterkami" spotkania były dwie publikacje:

• "Lubawa. Dzieje miasta i regionu"
pod red. prof. Kazimierza Grążawskiego

Jest to praca zbiorowa, która jest próbą opisania dziejów Lubawy od czasów prehistorycznych aż po współczesność. To nowa monografia Lubawy (ostatnia była wydana ok. 50 lat temu - red.). Książka liczy 390 stron. Nad publikacją pracowało 9 naukowców: dr Karol Tylmann, prof. Wojciech Wysota, dr Mirosław Janusz Hofmann, dr Jarosław Sobieraj, prof. Kazimierz Grążawski, prof. Andrzej Radzimiński, prof. Jerzy Sygdała, prof. Roman Jurkowski, dr Andrzej Korecki.

• "Miasto Lubawa w Prusach Zachodnich z uwzględnieniem Ziemi Lubawskiej" Gustava Lieka
pod red. prof. Andrzeja Radzimińskiego

To najstarsza znana nam kronika Lubawy, którą w 1892r. zakończył pisać Gustav Liek, niemiecki nauczyciel m.in. Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego i pasjonat ziemi lubawskiej. Tłumaczenia publikacji podjęła się dr Liliana Lewandowska, redaktorem naukowym jest prof. Andrzej Radzimiński, korektą terminologii archeologicznej zajął się dr Wiesław Skrobot, korektą części poświęconej sprawom kościelnym - ks. dr Marcin Staniszewski, natomiast za korektę językową i techniczną odpowiedzialny był mgr Maciej Radtke, indeks osobowy i geograficzny stworzył mgr Krzysztof Wiecierzycki.

W czasie spotkania można było nabyć obydwie książki w cenie 30 zł (w miękkiej oprawie) i 40 zł (twarda oprawa).


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5