Czwartek, 20 września 2018. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

W Lubawie stanie pomnik upamiętniający Siostrę Antoninę Schneider

2016-11-13 12:00:00 (ost. akt: 2016-11-09 13:23:21)

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni zatwierdzili uchwałę, w której wyrazili zgodę na wzniesienie pomnika upamiętniającego Siostrę Antoninę Schneider w Lubawie. Obelisk ma stanąć na skwerze przy ul. Grunwaldzkiej, naprzeciw szpitala św. Jerzego.

Wniosek o wyrażenie zgody na umiejscowienie pomnika wpłynął na początku tego roku od niejakiego Alfreda Bielawskiego, zamieszkałego w Szwajcarii, wychowanka przedszkola, które kiedyś funkcjonowało w szpitalu. Pan Alfred ma stały kontakt z pracownikami i siostrami z placówki. W międzyczasie zgłoszenie zostało uzupełnione o potrzebną dokumentację, wniosek ze szpitala św. Jerzego oraz pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

Na podstawie tych dokumentów Rada Miasta wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika, który ma zostać sfinansowany ze środków Niepublicznego Zakładu Opieki długoterminowej w Lubawie.

Siostra Antonina Schneider żyła w latach 1901-1974, urodziła się niedaleko Poznania. Po wojnie w 1919r. rozpoczęła studia prawnicze oraz aktywnie działała w powstaniu wielkopolskim. W 1927r. wstąpiła do sióstr Miłosierdzia Wincentego a Paulo w Poznaniu, a w 1933r. została delegowana do zgromadzenia w Lubawie. Tu założyła Dom Małego Dziecka, Dom Starców, a w szpitalu rozbudowała oddział zakaźny. W czasie drugiej wojny światowej prowadziła działalność konspiracyjną - wysyłała paczki do obozów, leczyła partyzantów, niosła pomoc dzieciom osadzonym w pobliskim obozie.

"Po wojnie siostra Antonina kontynuowała pracę w lubawskim szpitalu, nie zapominając o działalności charytatywnej. To dzięki jej pracy szpital przeżywał swoje najlepsze czasy: z pożytkiem dla mieszkańców świetnie funkcjonował oddział chirurgiczny, położniczy oraz wewnętrzny. Poza tym przywróciła do życia i rozbudowała Dom Dziecka, Dom Małego Dziecka, Dom Starców i przedszkole. Własnym zdrowiem przypłaciła późniejsze przejęcie tych placówek przez państwo. Ciężko chorując, zmarła 16 października 1974 r. Została pochowana na cmentarzu parafialnym" — czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Niewątpliwie jej postać zasługuje na godne upamiętnienie. Skwer, na którym wkrótce stanie pomnik, jest już adaptowany do tego celu.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lubawiak #2111983 | 94.254.*.* 13 lis 2016 20:30

    Jak przepłacać zdrowiem,placówki były państwa kler tylko sobie przywłaszczył jak też to robi teraz,Za 2 lata wybory tak więc zaczyna się stawianie pomników,t rzeka jakoś zdobywać rzyszlych wyborców a klęczonków w Lubawie nie brakuje:-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages