Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Kierowca: "wybrałem mniejsze zło" [FILM]

2016-10-07 10:00:37 (ost. akt: 2016-10-07 10:10:56)

Stracił 500 zł, zyskał 10 punktów karnych. Tyle kosztował kierowcę z Iławy manewr wyprzedzania na przejściu dla pieszych. Mężczyzna tłumaczył policjantom, że wybrał mniejsze zło, by nie uderzyć w poprzedzający go samochód.

Policjanci z Komisariatu Policji w Lubawie został poinformowani o złamaniu przepisów ruchu drogowego przez jednego z kierowców powiatu iławskiego. - Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie oraz zabezpieczyli materiał dowodowy, którym było nagranie z kamery znajdującej się w samochodzie świadka - informuje Joanna Kwiatkowska z KPP w Iławie.

Policjanci ustalili dane kierującego. 30 – letni mieszkaniec Iławy za wyprzedzanie na pasach został ukarany 500 zł mandatem oraz 10 punktami karnymi. Mężczyzna oświadczył, że "wie, że bardzo źle zrobił, ale po prostu się zagapił i według niego wybrał mniejsze zło, gdyż inaczej uderzyłby w poprzedzający go samochód”.Policjanci przypominają:

Wyprzedzania nie wolno wykonywać tuż przed pasami, gdyż naraża on na śmiertelne niebezpieczeństwo prawidłowo poruszających się na przejściu pieszych.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym mówi:

Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają (…)
26) wymijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku;
27) omijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;
28) wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;
Należy oczywiście pamiętać, że zawsze zbliżając się do przejścia dla pieszych kierowca powinien zachować szczególną ostrożność, która również została opisana w ustawie:
Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają (…)
22) szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie;
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zwylky czlowiek. #2200487 | 5.172.*.* 12 mar 2017 12:04

  Do wszystkich piszących komentarze:Wszyscy popełniamy błędy,ku waszemu zdziwieniu Nikt ich u siebie nie widzi! zauważamy je wtedy gdy popełni je ktoś inny.Nie powinnismy obrazac ludzi jesli ich nie znamy..Zbedne komentarze typu :idiota,baran, i tp. To wlasnie wasza inteligencja.Brawo!!! Ciekawe ilu z was jest bez winy?? Nie bronie kierowcy,lecz przykro sie czyta takie wypowiedzi,szacunek do drugiego czlowieka zna ktos? Jestesmy tylko ludzi,kazdy z nas ma prawo do błędu.Nie obrazajmy to my ludzie robimy szaszor na ziemi!!!!!!.Pozdrawiam wszystkich szanujacych sie..Kierowca popelnil blad,lecz to nie powod by rzucac takie opinie!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. obłęd #2093968 | 88.156.*.* 21 paź 2016 13:33

  Wybrał mniejsze zło,według kretyna lepiej zabic dziecko na przejściu niż uderzyc w poprzedzający samochód i robic swoje cacko!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Aaaaa #2084110 | 37.47.*.* 9 paź 2016 15:59

  W końcu NIL

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Dziadek #2084100 | 89.228.*.* 9 paź 2016 15:39

  To normalny jełop polski drogowy. Takich należy kastrować na miejscu bez znieczulenia i przy pomocy zardzewiałego sekatora, następnie pustą torbę wypchać trocinami i podpalić lub z pustej po prostu wystrzelić. Może wtedy część tych "rycerzy" będzie szanować innych użytkowników naszych dróg.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Precz z idiotami na drogach #2082963 | 77.254.*.* 7 paź 2016 21:52

  Mniejsze zło?!? Ty debilu, idioto, ćwierćinteligencie z mazdy. mogłeś zabić dziecko!!! Za takie manewry tacy (nie będę pisał przekleństw) powinni tracić prawo jazdy! Te idiota nie wie, co to jest przejście dla pieszych - to dla niego za trudne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (40)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages