Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Policja odpowiada na tekst o serii włamań i kradzieży

2016-09-02 08:24:59 (ost. akt: 2016-09-02 08:27:41)

Autor zdjęcia: Archiwum

W nawiązaniu do naszych ostatnich publikacji dotyczących włamań i kradzieży, do których seriami dochodzi, m.in. na terenie gm. Lubawa, otrzymaliśmy stanowisko Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Poniżej przedstawiamy jego treść.

"Już od pierwszych zgłoszeń w rozwiązanie tej sprawy włączyli się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie, którzy wspólnie z policjantami z miejscowego komisariatu przeprowadzili szereg czynności, które mogłyby pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu sprawcy bądź sprawców tych zdarzeń. Funkcjonariusze za każdym razem ustalali i przesłuchiwali świadków, typowali osoby, które były w przeszłości karane za podobne przestępstwa, a mogły mieć związek z tymi zdarzeniami. Cały czas zbierają i na bieżąco weryfikują każdą informację, dokładnie analizują każde zdarzenie, najdrobniejszy szczegół, który mógłby się przyczynić do rozwiązania sprawy. Policjanci prowadzą także działania operacyjne. Na terenie miasta i powiatu zwiększono również liczbę oraz częstotliwość patroli, zarówno umundurowanych, jak i cywilnych. Działania prowadzone są wielotorowo.

Należy jednak pamiętać, że wykrywalność w kategorii przestępstw przeciwko mieniu, m. in. kradzieże, uszkodzenia mienia zdecydowanie różni się od wykrywalności przestępstw tej najcięższej kategorii, a więc przeciwko życiu i zdrowiu.
Zbieranie materiału dowodowego w sprawach chociażby dotyczących kradzieży, kradzieży z włamaniem, uszkodzenia mienia jest trudniejsze niż w sprawach dotyczących przestępstw, w których ofiara miała bezpośredni kontakt ze sprawcą np. rozbój, uszkodzenie ciała. W sytuacji, kiedy pokrzywdzony, świadek zdarzenia opisuje wygląd sprawcy, zwracając uwagę na cechy charakterystyczne ubioru, wyglądu, sposobu poruszania się, mówienia niewątpliwie pomaga w wytypowaniu sprawcy i w konsekwencji zatrzymaniu podejrzanego. W sprawach przeciwko mieniu informacje o zdarzeniu otrzymujemy z opóźnieniem wynikającym z faktu, że sam pokrzywdzony stwierdza je nie bezpośrednio po jego zaistnieniu.

Nie bez znaczenia dla ustalenia sprawcy jest więc czas powzięcia przez nas informacji o tego rodzaju np. włamaniu, kradzieży. Często zamiast na telefon alarmowy osoby pokrzywdzone czy też świadkowie zdarzenia dzwonią do znajomych, właścicieli uszkodzonego mienia, a dopiero na końcu na Policję. W tych sprawach bazujemy na dowodach materialnych - DNA, śladach narzędzia, którym posłużono się podczas przestępstwa, czy też linii papilarnych. Ustalenie sprawcy nie ułatwia samo miejsce popełnienia przestępstwa, często są to miejsca mało uczęszczane np. garaże, ogródki działkowe, gdzie nie ma bezpośrednich świadków tego rodzaju zdarzeń. Bardzo rzadko istnieje także możliwość skorzystania z nagrań monitoringu.

To wszystko powoduje, że sprawy dotyczące przestępstw przeciwko mieniu są trudne, drobiazgowe, czasochłonne i wymagające dużego nakładu pracy. Niemniej jednak są to sprawy, w których zatrzymanie sprawcy bądź sprawców jest kwestią czasu.

Należy zauważyć, że zdarza się, to sami pokrzywdzeni ułatwiają sprawcom działanie zostawiając np. otwarty garaż, a w środku samochód z dokumentami, tak było w przypadku ostatniej kradzieży Audi A6, czy niewłaściwie zabezpieczając swoje mienie. Dlatego też dzielnicowy Komisariatu Policji w Lubawie podczas spotkań z mieszkańcami informuje o tym aby wszyscy wspólnie zadbali o swoje bezpieczeństwo, chociażby poprzez obserwację osób poruszających się samochodami o numerach rejestracyjnych z innego powiatu i informowanie policjantów o wszelkich nietypowych zachowaniach tych osób, świadczące o tym, że może dojść do przestępstwa. Policjanci podczas spotkań z mieszkańcami apelują o czujność, wrażliwość społeczną oraz zamykanie zamków w drzwiach i oknach stosując różnego rodzaju zabezpieczenia techniczne, zamykanie drzwi od domu, garażu czy też pomieszczeń gospodarczych, nie pozostawianie dokumentów, jak i kluczyków, w samochodach, ponieważ ofiarą przestępców stają się często osoby, które zapominają, są roztargnione czy zbyt ufne, a także te, które niewłaściwie zabezpieczają cenne przedmioty".


mł.asp. Joanna Kwiatkowska
Oficer prasowy KPP Iława
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Fafkasrawka #2076856 | 188.146.*.* 30 wrz 2016 17:04

  Oświadczenie KPP w Iławie uważam za kompromitujące że względu na zrzucanie odpowiedzialności za dokonane przestępstwa na obywatela bo np. zostawił otwarty garaż. Nie mają żadnych argumentów dotyczących swojej pracy która będzie dąrzyła do złapania przestępcy. Zgadzam się że trzeba zapobiegać ale trzeba również zwalczać. Przykładem odwagi naszych funkcjonariuszy jest włamanie do sklepu w tuszewie gdzie nasi policjanci "nie zauważyli tego zdarzenia" pozdrawiam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xxx #2070060 | 109.95.*.* 21 wrz 2016 06:51

  Niestety w Lubawie brak odważnych Policjantów tych którzy są można porównać do straży Wiejskiej.Ich ulubionym zadaniem jest jeżdżenie po rynku i oglądania dziewczyn.Oczywiście wystawiają też mandaty np. za postawienie auta na zakazie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Hej #2060351 | 37.47.*.* 6 wrz 2016 23:48

  Odpowiedź to sranie w banie wiadomo że to chłopaki z wielbark

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages