Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Uczniowie lubawskiej podstawówki w inscenizacji o objawieniu Matki Bożej Lipskiej

2016-05-09 10:35:30 (ost. akt: 2016-05-09 10:37:58)

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

W Szkole Podstawowej w Lubawie odbyło się przedstawienie ukazujące legendę o objawieniach Matki Bożej w Lipach. Inscenizacja została zorganizowana w ramach obchodów 800-lecia Chrztu Ziemi Lubawskiej.

Uczniowie szkoły wcielili się w role XIII-wiecznych Prusów z plemienia Sasinów, zamieszkujących Ziemię Lubawską. Według starych podań, mimo że w 1216 roku pruski nobil Surwabuno, za namową biskupa Chrystiana przyjął chrzest z rąk papieża Innocentego III, ludność Ziemi Lubawskiej nadal oddawała cześć pruskim bożkom, gromadząc się w świętym gaju w Lipach.Wtedy to na świętym dla Prusów drzewie ukazała się jasność, a w niej figurka Matki Bożej. Miejscowa Ludność zaniosła ją do wybudowanego już w Lubawie kościoła. Jednak figurka
w niewyjaśniony sposób zniknęła i ukazała się ponownie w Lipach. Sytuacja powtórzyła się trzykrotnie. Mieszkańcy zrozumieli, że Maryja upodobała sobie Lipy. Wówczas z Lubawy wyszła uroczysta procesja, w której uczestniczyli mieszkańcy miasta na czele z biskupem Chrystianem i księciem Surwabuno. Biskup wygłosił kazanie, a następnie dobył siekiery i symbolicznie uderzył drzewo, przy którym Prusowie wciąż składali ofiary bożkom natury.Następnie ludność przystąpiła do cięcia. Wiekowa Lipa runęła na ziemię. Odtąd figurka przechowywana jest w kościele w Lubawie, jednak raz do roku na początku lipca przenosi się ją w uroczystej procesji do Lip.Przedstawienie oprócz ukazania legendy, przybliżyło treść starych lubawskich pieśni, oddających cześć Matce Bożej Lipskiej. Nie zabrakło również pięknego wykonania współczesnych piosenek maryjnych.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klas V i VI pod opieką nauczyciela, Łukasza Szauera.SP Lubawa

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages