Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Spotkali się, by porozmawiać o historii przedszkola i opieki nad dziećmi w Lubawie

2016-04-29 12:00:00 (ost. akt: 2016-04-28 15:09:20)

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

Być może już wkrótce Przedszkole Miejskie w Lubawie wzbogaci się o publikację opisującą jego dzieje i historię opieki nad dziećmi w Lubawie. W tej sprawie w placówce odbyło się spotkanie z historykami.

Kilka miesięcy temu nauczycielki przedszkola, Grażyna Boczek i Dorota Żmudzińska podjęły się wyzwania, które polegało na przygotowaniu i opracowaniu faktów dotyczących historii opieki nad dziećmi w Lubawie. Panie poświęciły temu wiele czasu i uwagi. Korzystały z kilku źródeł — z literatury (A. Korecki "Lubawa 19 lat wolności", J. Śliwiński "Lubawa. Z dziejów miasta i okolic"), artykułów prasowych (Głos Lubawski "Brązowy zeszyt. Ożywić idee siostry Antoniny, Nasz Tygodnik "Fundacja Kupnera. Ochronka - jej rozkwit i trudności. Lata powojenne") oraz z kronik przedszkolnych.

Swoją pracę zaprezentowały podczas spotkania ze znawcami lokalnej historii, które odbyło się w piątek w przedszkolu. Z zaproszenia do placówki, na konsultację historyczną skorzystali: pochodzący z Lubawy, prof. Roman Jurkowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Krzysztof Wiecierzycki - nauczyciel historii z Lubawskiego Gimnazjum oraz Edmund Standara, były burmistrz Lubawy, a także autor artykułów o lokalnej historii, publikowanych niegdyś w "Głosie". Z historykami spotkały się: Magdalena Pankowska, dyrektor przedszkola, Lucyna Janus, wicedyrektor, Grażyna Boczek i Dorota Żmudzińska. Gości zaproszono do rozmowy na temat historii ochronki i przedszkola w Lubawie. Przedmiotem spotkania było ustalenie daty powstania przedszkola, a także wstępne rozmowy na temat publikacji, która miałaby powstać w przyszłości. Goście, za pomocą źródeł i własnej wiedzy wywnioskowali, że

— Zorganizowaliśmy to spotkanie historyków, by merytorycznie określić początki lubawskiego przedszkola. By data nie wywołała kontrowersji, by ktoś nie mówił, że przypisujemy sobie czyjeś zasługi — mówiła dyrektor.
Po dyskusji wstępnie ustalono, że trzeba rozdzielić historię ochronki, której początki sięgają lat 60. XIX wieku. Natomiast przekształcenie przedszkola prowadzonego przez siostry ze Zgromadzenia św. Jerzego w placówkę publiczną to rok 1965.

Podczas sympatycznego spotkania padł pomysł, by wydać profesjonalną publikację o historii opieki nad dziećmi w Lubawie. Goście zgodnie stwierdzili, że to słuszna inicjatywa, która wzbogaciłaby źródła pisane nt. Lubawy i "odkurzyłaby" tę część historii miasta. Padła też sugestia, by przygotowaniem tej pracy zajął się lokalny historyk. Inicjatorzy za naszym pośrednictwem mają też prośbę do Czytelników. Jeżeli są Państwo byłymi podopiecznymi, bądź pracownikami lubawskiego przedszkola i posiadacie cenne informacje historyczne, bądź zdjęcia lub też pamiętacie jak kiedyś działała placówka, prosimy o skontaktowanie się z Przedszkolem Miejskim w Lubawie, ul. Rzepnikowskiego 9, tel. 0-89 645 24 46.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. basia #1984375 | 83.1.*.* 29 kwi 2016 16:30

    wspaniały pomysł .,wielki trud Pań.Na pewno powstanie wspaniałe dzieło.Miło zobaczyć po wielu latach(choć tylko na zdjęciu ) Romka Jurkowskiego.Pozdrawiam

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages