Piątek, 27 kwietnia 2018. Imieniny Sergiusza, Teofila, Zyty

Lubawskie Gimnazjum uczciło 800 rocznicę chrztu Ziemi Lubawskiej

2016-02-18 14:33:29 (ost. akt: 2016-02-18 14:58:11)

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

Dokładnie 800 lat temu, 18. lutego 1216 roku papież Innocenty III wydał bullę poświadczającą chrzest Ziemi Lubawskiej. W związku z tym wydarzeniem, właśnie 18. lutego, w Gimnazjum im. Biskupów Chełmińskich w Lubawie odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.

Uroczystość w szkole składała się z dwóch części. Podczas pierwszej, w hali sportowej zgromadziła się cała szkolna społeczność oraz zgromadzeni goście, wśród których był m.in. burmistrz, Maciej Radtke, ks. dziekan Marcin Staniszewski, radni, dyrektorzy miejskich jednostek, instytucji, szkół, lokalnych firm itd. Tam właśnie odbyło się uroczyste powitanie i trzy prelekcje dotyczące lokalnej historii.

Teresa Kłosowska, nauczycielka historii w Gimnazjum opowiedziała i przedstawiła prezentację na temat Prusów, których częścią przed wiekami była Ziemia Lubawska. Krzysztof Wiecierzycki, nauczyciel historii w Gimnazjum, zaprezentował wiele ciekawostek na temat Chrystiana, pierwszego biskupa chełmińskiego, a także o Surwabuno i Warpodzie, czyli o postaciach, które udały się do Rzymu, gdzie otrzymali chrzest. O chrzcie, a także o biskupach chełmińskich, którzy rezydowali m.in. w Lubawie, mówił ks. Marcin Staniszewski, dziekan dekanatu lubawskiego.

Po ciekawych wykładach wszyscy udali się na szkolny hol, gdzie uroczyście poświęcona została pamiątkowa tablica poświęcona Chrystianowi, pierwszemu biskupowi Prus.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages