środa, 8 kwietnia 2020. Imieniny Amadeusza, Cezaryny, Juliany

Ty też możesz zostać drugim Kopernikiem

2015-08-01 12:00:00 (ost. akt: 2015-08-03 10:53:58)

Autor zdjęcia: Organizator

W najbliższą środę, 5 sierpnia, w ostródzkim amfiteatrze przy ul. Mickiewicza odbędzie się „Piknik pod Gwiazdami” organizowany w ramach projektu ”PGNiG - Zostań drugim Kopernikiem”.

Od południa będzie można wziąć udział w seansie w planetarium, obejrzeć Słońce i wybuchy na jego powierzchni przez specjalistyczne teleskopy czy zbudować model komety z „suchego lodu”. Dla najmłodszych już o 12.15 rusza konkurs rysunkowy, a od godziny 14.00 chętni będą mogli zbudować swoją własną rakietę (ograniczona liczba miejsc). Wieczorem przez jedne z największych przenośnych teleskopów w Polsce będzie można obejrzeć najodleglejsze obiekty w Kosmosie.
Naukowcy związani z Fundacją Nicolaus Copernicus z Truszczyn oraz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będą przybliżać tajemnice Wszechświata.
— Każdemu, kto do nas przyjdzie, przybliżymy nasze nocne niebo. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby przez potężne teleskopy obejrzeć najciekawsze kosmiczne obiekty — mówi Robert Szaj, organizator pikniku.
Profesor Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, podkreśla ogromne walory edukacyjne imprezy w Ostródzie.
— Możliwość bezpośredniego obcowania z najtańszym laboratorium, rozgwieżdżonym niebem, jest nieocenione. W USA ponad 50 % absolwentów studiów technicznych i matematycznych twierdzi, że wybrało te kierunki, bo kiedyś zainteresowali się astronomia i badaniami Kosmosu. Taki jest nasz cel. Zachęcić naszych gości do poznawania tajemnic Kosmosu — mówi prof. dr hab. Maciej Mikołajewski z UMK.
Atrakcjami Pikniku będzie planetarium, w którym od 12.20 co 40 minut wyświetlane będą specjalnie przygotowane seanse, oraz miniatura Układu Słonecznego.
— Chcemy, by nasi goście poznali prawdziwe proporcje w naszym najbliższym kosmicznym otoczeniu. Ta miniatura pokazuje jak niewiele miejsca w przestrzeni zajmuje nasza planeta i jak ogromny jest Wszechświat — dodaje Robert Szaj, który jest współautorem (z Andrzejem Renesem światowej sławy rzeźbiarzem, autorem wielu pomników oraz statuetek Wiktora, Czampiona czy Kisiela) miniatury.
Podczas zajęć na Pikniku słuchacze będą mogli się dowiedzieć m.in. o tym, czy ludzie maja wpływ na ocieplanie się klimatu, czy można znaleźć fragmenty gwiazd na Ziemi, poznać najnowsze odkrycia na Plutonie czy dowiedzieć się, jak powstają komety i czy są one odpowiedzialne za powstanie na naszej planecie.
W Pikniku weźmie udział również Michał Juszczakiewicz, reżyser i aktor, znany jako prowadzący program „Od przedszkola do Opola”. Juszczakiewicz jest miłośnikiem astronomii, który od kilkudziesięciu lat pasjonuje się nocnym niebie. Na Pikniku artysta zaprezentuje swój film o Janie Heweliuszu.
Wszyscy, którzy odwiedzą Piknik otrzymają bezpłatnie obrotowe mapy nieba pozwalające na szybką orientację na niebie. Warunkiem nocnych obserwacji jest bezchmurne niebo, natomiast planetarium będzie czynne niezależnie od warunków pogodowych. W przypadku złych warunków pogodowych organizatorzy przygotowali specjalne prelekcje i dodatkowe zajęcia.
Udział w Pikniku jest bezpłatny. Więcej informacji pod numerem tel. 537-693-621 i na www.facebook.com/events/612933645476079/
„Piknik pod Gwiazdami” odbywa się dzięki wsparciu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Miasta Ostróda, Centrum Kultury w Ostródzie, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Naszymi partnerami w realizacji projektu jest dwumiesięcznik „Urania Postępy Astronomii”, Ostródzka Sekcja Astronomiczna oraz Fundacja Nicolaus Copernicus. Pikniki organizuje Stowarzyszenie „Instytut Ekoprussia” oraz Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach.
W ramach projektu PGNiG – Zostań drugim Kopernikiem realizowane będą zajęcia w wybranych szkołach dot. Astronomii oraz zorganizowane zostaną w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca (27/28 września 2015 r.).

Program Pikniku pod Gwiazdami
12.00 - Otwarcie Pikniku
12.15 - Konkurs rysunkowy dla dzieci
13.00 - Obrazy Wszechświata
14.00 - Warsztaty rakietowe (do 18.00) – wspólne budowanie rakiet (ograniczona ilość miejsc)
15.00 - Oszustwo klimatyczne - wpływ Słońca na życie na Ziemi
16.00 - Komety - świadkowie powstania Układu Słonecznego (wspólne budowanie modelu komety)
17.00 - Kosmiczni goście na Ziemi - Meteoryty
18.00 - Start rakiet
18.15 - Tajemnice Plutona
19.00 - Atrakcje sierpniowego nieba
20.00 - Pokaz filmu "Johannes Hevelius Dantiskanus" Michała Juszczakiewicza (spotkanie autorskie)
21.15 - Wspólne obserwacje nieba przez teleskopy
* W godzinach od 12.30 do 18.00 prowadzimy obserwacje Słońca.
Planetarium mobilne - seanse co 40 minut (od 12.20 do 23.00)
Wycieczki po miniaturze Układu Słonecznego (od 12.30 do 18.00)
Uczestnicy Pikniku otrzymają bezpłatnie obrotowe mapy nieba.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czekawy #1790425 | 178.201.*.* 7 sie 2015 21:51

  Jake ksiazki napisal Kopernik w jezyku Polskim moze kto wie ja bym chetnie przeczytal

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tomek #1789818 | 95.40.*.* 6 sie 2015 21:54

  to sekretarz Struk impreze sprowadzil do nas. tez bylem fajna impreza moze za rok tez zawita.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rydz #1789490 | 46.186.*.* 6 sie 2015 13:15

  ....byłem , zobaczyłem, wiele się dowiedziałem,bardzo fajna sprawa , gratuluję organizatorom...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages