Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Lubawska reprezentacja na Festiwalu Cittaslow

2015-05-14 10:31:39 (ost. akt: 2015-05-14 10:36:12)

Autor zdjęcia: UM Lubawa

Delegacja Lubawy w ubiegły weekend uczestniczyła w Festiwalu Cittaslow w Gołdapi. Po tym wydarzeniu lubawska reprezentacja przywiozła wiadomość, że przyszłoroczny Festiwal Cittaslow organizowany będzie w Lubawie.

W przeddzień Festiwalu Cittaslow w Gołdapi odbyło się zebranie członków Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. Spotkaniu przewodniczył koordynator polskiej sieci – burmistrz Olsztynka – Artur Wrochna. Podczas zebrania miasta założycielskie, czyli Reszel, Bisztynek, Biskupiec i Lidzbark Warmiński oraz Nowe Miasto Lubawskie przedstawiły sprawozdanie z recertyfikacji. Burmistrzowie wyżej wymienionych miast zgodnie stwierdzili, że jakość życia znacznie się poprawiła, a wszystkie zmiany w miastach są przeprowadzone w duchu Cittaslow. O przyłączenie do grona Cittaslow ubiegają się Lidzbark, Orneta oraz Działdowo. Te miasta obecnie przeprowadzają certyfikację. Tę drogę za sobą ma już Prudnik – miasto z woj. opolskiego. Podczas zebrania burmistrzowie podjęli uchwałę ws. rekomendacji członkostwa Prudnika w sieci Cittaslow. 


Ważną informacją dla mieszkańców Lubawy jest potwierdzenie organizacji Festiwalu Cittaslow w Lubawie w 2016r. Wiadomość ta została oficjalnie przekazana podczas zebrania. W tej kwestii głos zabrał burmistrz Lubawy – Maciej Radtke, który podziękował za taką możliwość oraz podkreślił, że że Przyjaciół Cittaslow będziemy gościć w roku, w którym będziemy obchodzić Jubileusz 800-lecia chrztu ziemi lubawskiej. Ważną zmianą organizacyjną jest przeniesienie Cittaslow z Departamentu Polityki Jakości do Departamentu Turystyki. Sieć Miast Cittaslow ma być jednym z trzech głównych kierunków rozwoju turystyki Warmii i Mazur obok Kanału Elbląskiego oraz Wielkich Jezior Mazurskich.

W sobotę, 9. maja w Gołdapi odbył się Festiwal Cittaslow. Jest to impreza, w której uczestniczą wszystkie miasteczka Cittaslow z całej Polski. W Festiwalu wzięła również dość pokaźna delegacja z Lubawy. O wystrój oraz zawartość stoiska promocyjnego zadbało Bractwo Rycerskie Zamku Lubawa. Barwne stroje z epoki, swojskie jadło i gry średniowieczne przyciągały rzesze turystów. Dodatkowym elementem dekoracyjnym były ślimaki wykonane przez dzieci z przedszkoli oraz szkoły podstawowej. Chociaż nasze ślimaki nie wygrały konkursu, to my wiemy, że i tak są najładniejsze.

Na Festiwalu zaprezentowały się również dwie bardzo utalentowane rzemieślniczki – Agnieszka Niedźwiecka (szydełkowanie) oraz Anna Jadłowska (filcowanie). Ich wyroby budziły spore zainteresowanie i podziw dla talentu naszych pań. Kolejnymi talentem, któy przyjechał reprezentować Lubawę w Gołdapi był Piotr Mergalski, czyli Dj Szudi, który zaprezentował publiczności swoje autorskie skrecze do utworów instrumentalnych. Rodzaj wykonywanej przez Piotra muzyki to Djing (Turntablizm) - jeden z elementów kultury Hip Hop. Jednym z element wspólnej zabawy był również wyścig kajakowy, w którym miasto reprezentowali członkowie Bractwa Rycerskiego. Równolegle z Festiwalem odbywała się Konferencja – „Miasta Cittaslow – miliard pomysłów, miliard kontaktów”, na której burmistrz Lubawy przedstawił prezentację o naszym mieście. I choć nie wygraliśmy Turnieju Miast (kryteria oceny: ślimak, stoisko i kajaki), to jednak otrzymaliśmy najlepszą nagrodę – organizację Festiwalu Cittaslow w 2016 roku. Martyna Pryba, UM Lubawa


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Premnathan #1734873 | 81.190.*.* 15 maj 2015 08:57

    Cittaslow, a więc miasta, w których promuje się powolne życie, i wyścig kajakowy? Coś chyba nie tak.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages