Zostali kibicami przez duże "K"

2015-01-14 10:09:22(ost. akt: 2015-01-14 10:12:29)

Autor zdjęcia: Mamy Głos

Ludowy Uczniowski Klub Sportowy "Lubawiak" działający przy Zespole Szkół w Lubawie realizował drugi projekt pn. "Jestem kibicem przez duże K" w ramach programu Działaj Lokalnie VIII edycja Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Ludowy Uczniowski Klub Sportowy "Lubawiak" działajłący przy Zespole Szkół w Lubawie realizował drugi projekt pn. „Jestem kibicem przez duże K” w ramach programu Działaj Lokalnie VIII edycja Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.


Celem projektu była aktywizacja społeczności lubawskiej poprzez wykształcenie właściwego zachowania młodzieży podczas zawodów sportowych. - Chodzi zarówno o rywalizację na boisku, jak i zachowanie się, jako kibic, na stadionie czy też hali sportowej - mówi Regina Bartkowska, prezes LUKS LUBAWIAK. - Każdy kibic powinien znać zasady zachowania w sytuacjach niebezpiecznych, unikać paniki i stosować się do poleceń osób kierujących grupami zorganizowanymi.

Realizacja projektu miała na celu wyksztalcenie takich nawyków, aby chronić dobro wspólne, bezpieczeństwo publiczne, przeciwdziałanie patologiom społecznym, upowszechnianie i ochrona wolności i praw obywatela-kibica - mówi pani prezes. Rezultatami projektu był wypracowany przez uczniów Zespołu Szkół Kodeks Kibica, który w formie ulotki był rozpowszechniony mieszkańcom Miasta i Gminy Lubawa.

Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pn. „Radość kibica w obiektywie”, który miał na celu wyłonić najciekawsze ujęcia wrażeń kibiców. Zwycięzcą konkursu została Adrianna Markowska, drugie miejsce zajął Łukasz Zakreta, zaś trzecie miejsce przypadło Błażejowi Ewertowskiemu. Konkurs na najlepszy kodeks kibica wygrała Weronika Řukwińska. W ramach projektu odbyła się także turniej w piątkę siatkową, którego zwycięzcą została drużyna łącząca siły klasy IN i IG występująca pod nazwą "PGE Skra Gruszkatów".

Razem udział brało osiem drużyn. Dodajmy jeszcze, że konkurs na najlepszą grupę kibicującą wygrała klasa 2N. W szkołach były też przeprowadzone pogadanki na temat zasad fair play, właściwych zachowań na imprezach masowych oraz odpowiedzialności za niewłaściwe zachowanie.

Te właściwych zachowania uczniowie podpatrywali podczas wyjazdów na mecze ligowe, np. mecz piątki ręcznej pomiędzy Orlen Wisłą Płock i Aling SAS HK, mecz siatkówki PGE Atom Trefl Sopot - Developers Skyres Rzeszów. Szczególne podziękowania należą się Dyrektorowi Zespołu Szkół w Lubawie, Panu Bolesławowi Zawadzkiemu oraz Lubawskiemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu Zdzisław Wierzbowski za wsparcie i umożliwienie wyjazdu młodzieży lubawskiej.

Podziękowania kierowane są także do panów Marka Liberackiego, Wiesława Wojtowicza i Marka Rytlewskiego. Wzorcowe postawy kibicowania zostały już wykorzystane podczas turnieju eliminacyjnego Mistrzostwa Województwa w Piątkę Siatkową Chłopców, organizowanego w Zespole Szkół w Lubawie. - Projekt zakończy się pod koniec listopada, jednak wierzę, że umiejętność właściwego i godnego zachowania się na boisku i stadionie pozostanie w młodzieży na całe życie - podsumowała Regina Bartkowska.

przygotował: Łukasz Zakreta

Artykuł ukazał się w specjalnym dodatku do Głosu Lubawskiego redagowanym przez młodzieżową redakcję w ramach projektu MAMY GŁOS.
Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MamyGlos

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5