Rodzice z Lubawy na spotkaniu "Stop pneumokokom"

2014-06-23 10:31:27(ost. akt: 2014-06-23 10:55:14)

Autor zdjęcia: Archiwum UM

W kinie Pokój w Lubawie odbyło się spotkanie „Zdrowy Trzylatek. Stop Pneumokokom!” dotyczące tematyki zakażeń pneumokokowych u dzieci.
Wszystkich zgromadzonych powitał burmistrz Lubawy – Maciej Radtke, który podziękował za duże zainteresowanie ze strony rodziców oraz przywitał zaproszonych gości. Do udziału w spotkaniu zaproszono wspaniałych prelegentów, którzy problem pneumokoków poruszyli zarówno od strony merytorycznej jak i od strony prywatnych doświadczeń. Podobnie jak w ubiegłym roku na zaproszenie pozytywnie odpowiedziało Stowarzyszenie „Parasol dla życia”. Sabina Szafraniec – prezes stowarzyszenia oraz mama Jakuba (który 6 października 2005r., w wieku 10 miesięcy, zachorował na pneumokokowe zapalenie opon mózgowych w przebiegu z sepsą, zapaleniem płuc i obustronnym zapaleniem ucha środkowego), opowiedziała o walce jaka toczyła o życie własnego dziecka, co stało się również motorem do założenia Stowarzyszenia „Parasol dla życia”.

Marta Jaroń – Brodalka – specjalista ds. programów profilaktycznych wyjaśniła co to są pneumokoki, jakie choroby powodują i do jakich spustoszeń organizmu mogą doprowadzić. Pielęgniarka koordynująca z Miejskiego Ośrodka Zdrowia, Bronisława Orzeł przedstawiła zgromadzonym wyniki szczepień pierwszego - 2010 - rocznika objętego finansowanymi z budżetu miasta szczepieniami. Na podstawie wywiadu z miejskimi pediatrami stwierdziła, że zaszczepione dzieci dużo łagodniej znoszą wszelkie infekcje oraz nie chorują na zapalenie płuc. Na koniec głos zabrał pediatra – Roman Żuralski, który stwierdził zasadność szczepień. Podkreślił, że we współczesnym świecie ludzie nie są zdolni do samoistnego, naturalnego wytworzenia przeciwciał i tylko szczepienia mogą w tym pomóc. Pan doktor wyraził nadzieję, że szczepienia przeciwko pneumokokom będą w końcu refundowane z budżetu państwa. Na zakończenie burmistrz podziękował prelegentom za udział w spotkaniu oraz wręczył pamiątkowe statuetki.

Pneumokoki, są to groźne bakterie, które mogą wywołać u dziecka zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych oraz posocznicę, czyli sepsę. Lubawa jest jednym z trzech miast w naszym województwie, które zdecydowały się szczepić dzieci przeciwko pneumokokom. 17 kwietnia 2013 roku Uchwałą XXIV/264/2013 Rada Miasta Lubawa przyjęła Gminny program szczepień profilaktycznych przeciwko pneumokokom na lata 2013 – 2017. Zgodnie z programem z budżetu miasta co roku przeciwko tym bakteriom będą szczepione 3-latki. W 2013 roku ze szczepień mogły skorzystać dzieci z rocznika 2010. Z tej możliwości skorzystało aż 82% uprawnionych. W tym roku będzie szczepiony rocznik 2011.


"Nikt, kto nie jest matką lub ojcem, nikt, komu jego dziecko nie umierało na rękach, nie jest w stanie zrozumieć, jakie to potworne uczucie. To tak, jakby gasło wszelkie światło na ziemi, jakby kończył się świat, jakby nie było już niczego. Pamiętam, nigdy tego nie zapomnę."

Sabina Szafraniec,
przedstawiciel Stowarzyszenia "Parasol dla Życia", mama Jakuba


Cytat pochodzi ze strony www.parasoldlazycia.org


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nil #1423959 | 83.1.*.* 23 cze 2014 21:56

    A czy informowano rodziców , że szczepionki przeciwko pneumokokom zawierają SZKODLIWĄ RTĘĆ która służy w szczepionkach jako środek konserwujący ? Rtęć ta powoduje w niektórych przypadkach że zdrowie dzieci po otrzymaniu takiej szczepionki staja się dziećmi chorymi na AUTYZM ?!!! Nikt o tym nie mówi ale to jest FAKT !!!!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5