Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Gmina Lubawa: integracja u dzieciaków i seniorów

2013-12-08 12:00:00 (ost. akt: 2013-12-06 15:59:17)

Autor zdjęcia: GOPS

Pieczemy babeczki…

Każdy od czasu do czasu ma ochotę na małe „co nieco”. Wszyscy wiemy, że maluchy uwielbiają pomagać rodzicom w kuchni i doskonale im to wychodzi. Również maluchy z Kazanic postanowiły wcielić się w kucharzy i samodzielnie upiec babeczki. Maluszki z wielkim entuzjazmem przystąpiły do pracy: wbijały jajka, wsypywały mąkę do miski, dodawały olej oraz mleko, a następnie zajęły się wymieszaniem wszystkich składników. Kiedy ciasto było gotowe dzieciaki przekładały je do foremek oraz ozdabiały czekoladą, po czym udały się na stołówkę, aby upiec babeczki. Kiedy wypiek był gotowy maluchy przystąpiły do długo wyczekiwanej degustacji.

Kolorowe zajęcia w Szczepankowie

Na dworze szaro i ponuro jednak w Grupie Zabawowej w Szczepankowie na dłuższy czas zagościły wesołe barwy. Każdy mógł się z nimi zapoznać podczas realizacji projektu „KOLORY”. Dzieciom najbardziej spodobała się zabawa w małych badaczy, podczas której mieszały wodę z różnokolorową krepiną. Efekty były zaskakujące, maluchy dowiedziały się że połączenie koloru czerwonego z żółtym daje pomarańczowy, a mikstura z koloru niebieskiego i czerwonego dała kolor fioletowy. Wykonały także kolorową tęczę przy pomocy farby i paluszków. Innymi tematami były rozmowy o zwierzętach, które szykują się do zimy. Podczas zajęć plastycznych wykonały jeża z szyszki, a kawałkami papieru wyklejały rudą wiewiórkę. Wypowiadały się na temat jak należy dbać o swoje zdrowie, higienę i co powinno znaleźć się jesienią w garderobie przedszkolaka, kiedy jest już zimno na dworze. Ozdabiały płaszczyki i kurteczki, a także kolorowały ubrania, wycinały i wklejały do szafy. 


Andrzejkowa integracja 

Andrzejki są doskonałą okazją do organizacji spotkań integracyjnych przed Adwentem. Kultywując polską tradycję panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łążku i Szczepankowie oraz Klubu Aktywnych w Gutowie postanowiły przygotować wieczór pełen wróżb. Poczęstunek podczas imprezy zapewniły przedstawicielki Klubów, różnorodność potraw pozwoliła na wymianę kulinarnych doświadczeń i przepisów pomiędzy gospodyniami oraz integrację uczestników. Andrzejkowy klimat udzielił się wszystkim. Jedną z atrakcji wieczoru były ciasteczka z wróżbą, własnego wypieku. Przepowiednie, jak się okazało, były zachętą do wspólnych tańców. Kolejną atrakcją było także lanie wosku przez dziurkę od klucza. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidywana była przyszłość. Te oraz pozostałe wróżby pozwoliły „na wesoło” spojrzeć w przyszłość.

Bezpieczni na drodze 

Dzieci z Grupy Zabawowej w Sampławie realizowały kilka ciekawych projektów. Pierwszym był ruch drogowy, podczas którego nauczyły się prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Dowiedziały się również, że zebrę można spotkać nie tylko w zoo, ale także na jezdni. Maluchy doskonale wiedzą, że światło zielone mówi idź, a czerwone stój. Poznały także wiele znaków drogowych, które obserwowały podczas powrotu do domu. Nie obyło się bez zajęć muzycznych, podczas których maluchy poznały piosenkę „dzieci i światła” oraz zabawę „ustawiamy się gęsiego”, a na zajęciach plastycznych dzieci malowały zebrę, ruch drogowy, tworzyły znaki drogowe oraz sygnalizacje świetlną. Kolejnym zrealizowanym tematem był projekt Zwierzęta na wsi, podczas którego dzieci poznały zwierzęta hodowlane oraz domowe, dowiedziały się gdzie mieszkają oraz jak nazywają się ich młode. Powstało wiele prac plastycznych m.in. farma z wykonanymi przez dzieci zwierzętami. Jak w każdym miesiącu dzieci brały udział z zajęciach kulinarnych, podczas których przygotowywały: gofry oraz czekoladowe kuleczki z mlekiem.

W Targowisku „Mama gotuje"
Dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Targowisku na zajęcia kulinarne zaprosiły gościa. Zajęcia w kuchni poprowadziła jedna z mam, pani Patrycja Sawicka. Pod jej okiem dzieci wspólnie przyrządziły pizzę. Była to świetna zabawa, podczas której dzieci wzmacniały umiejętność pracy w grupie, zaangażowania oraz nabywania dobrych manier podczas spożywania posiłku. Kolejne zajęcia przeprowadził pan Zbigniew Ochenkowski, który pokazał dzieciom, na czym polega sztuka rzeźbiarska. Uczestnicy sami zmierzyli się z zadaniem i powstały piękne rzeźby. Nie obyło się bez drobnych skaleczeń, jednak to nic w porównaniu z radością, jaką dała im możliwość pracy w korze. Młodsze dzieci obchodziły drugie urodziny Maji, podczas których królował tort, dobry humor, zabawa i uśmiechy dzieci. 
W duchu patriotyzmu nauczyły się też wiersza pt: „ Kto Ty jesteś…”, wykonały flagi, kotyliony symbolizujące naszą ojczyznę. W ostatnim czasie odbył się również „Dzień Misia”, a zatem: konkurs lizania miodu, gimnastyka ze swoim pluszowym przyjacielem, zabawa w starego niedźwiedzia. Oczywiście był też tort Kubusia Puchatka, który bardzo smakował maluchom.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages