Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Uroczysty, niepodległościowy apel w SP w Byszwałdzie

2013-11-13 11:07:26 (ost. akt: 2013-11-13 11:09:32)

Autor zdjęcia: Archiwum SP

Z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej w Byszwałdzie odbył się uroczysty apel. Była to wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu przygotowana przez uczennice z klasy IV  i V pod kierunkiem Mirosławy Wiecierzyckiej.

Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która wprowadziła  wszystkich w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Zaprezentowane postaci wybitnych Polaków, obrazy znanych malarzy dotyczące  powstań narodowych na tle pieśni i wierszy patriotycznych ukazały ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, wielokrotnie wychodził z inicjatywą walki o Ojczyznę.


Akademia była też okazją do przypomnienia, że Byszwałd i okolice Lubawy znalazły się pod zaborem pruskim już w 1772 roku, a na niepodległość i powrót do wolnej Polski musieliśmy czekać aż do stycznia 1920 roku, kiedy prawomocne stały się ustalenia traktatu wersalskiego po zakończonej I wojnie światowej.W prezentacji znalazła się scena z filmu „Szwadron”, który przedstawiał zmagania Polaków podczas powstania styczniowego oraz wykorzystano fragmenty filmów dokumentalnych o Józefie Piłsudskim. Uczniowie mogli też usłyszeć głos Marszałka nagrany w 1924 roku.

Materiał SP/ W. Górska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages