Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

To będzie ostatni taki "inny" festiwal

2013-07-24 14:28:33 (ost. akt: 2013-07-24 14:33:04)
Podczas FPI wystąpi m.in. Paweł Leszoski, ubiegłoroczny laureat publiczności

Podczas FPI wystąpi m.in. Paweł Leszoski, ubiegłoroczny laureat publiczności

Autor zdjęcia: Archiwum

Festiwal Piosenki Innej, który, wydawać by się mogło, na stałe zapisał się w harmonogramie letnich imprez w Lubawie, w tym roku odbędzie się w okrojonej wersji i to po raz… ostatni. Wieczór piosenki zaplanowano na sobotę, 3 sierpnia.

Właśnie w tej sprawie napisał do nas, i nie tylko o nas, Piotr Szauer, pomysłodawca i główny organizator tej imprezy:

"Festiwal Piosenki Innej narodził się spontanicznie. Myśleliśmy o nim już w czasach, gdy w Lubawie wspólnie z Tomkiem Gulem i Arturem Szymczykiem tworzyliśmy grupę "Sfera Szeptów". Jednak dopiero w 2008 roku pomysł ten dojrzał do formy, która przyciągnęła do naszego miasta śpiewających autorów i interpretatorów poezji z całego kraju.

Już podczas drugiej edycji poczułem, że impreza dojrzewa i niebawem stać się może jedną z bardziej znaczących na festiwalowej mapie piosenki literackiej. Coraz głośniej mówiło się o niej w mediach, także ogólnopolskich, co było znakomitą i jedną z niewielu okazji do pozytywnej promocji miasta. Główną przyczyną był klimat, twórcza atmosfera i otwartość gości oraz gospodarzy - lubawian, którzy zdecydowali się skorzystać z danej im szansy. Szansy poznania artystów niszowych przez swą konsekwencję i bezkompromisowość. A odwiedzali nas wybitni przedstawiciele TEJ PIOSENKI: Robert Kasprzycki, Piotr Bukartyk, Tomek Wachnowski, Szymon Zychowicz, Tomek Olszewski, Waldemar Śmiałkowski, Wojtek Gęsicki, Beata Osytek, Krzysztof Napiórkowski czy Kamil Wasicki. Zaś wśród laureatów konkursu FPI znaleźć można takich, którzy już dziś znaczą wiele na scenie: Dominika Barabas, Mateusz Rulski-Bożek, Monika Parczyńska, Jakub Pawlak, Łukasz Majewski, Piotr Dąbrówka, Paweł Leszoski, Przemek Mazurek... Zawsze traktowaliśmy ich priorytetowo. Jako jeden z ostatnich, lubawski konkurs dawał szansę prezentacji wyłącznie autorskich recitali, ocenianych nie tylko przez jury, ale także samych uczestników przesłuchań oraz publiczność.

Dlaczego więc się nie udało? Zabrakło chyba wiary, zrozumienia i zaufania ze strony tych, którzy dysponują środkami na organizację festiwalu o randze ogólnopolskiej. Nie zaufali sponsorzy, nie zaufali samorządowcy, przez co i publiczność przekonywała się do imprezy niespiesznie... Kiedy trzeba było zrobić kolejny krok do przodu, usłyszałem: stop!

Co będzie dalej z Festiwalem Piosenki Innej? Nie wiem. Tegoroczna pożegnalna edycja w Lubawie odbędzie się 3 sierpnia, jako jeden wieczór koncertowy. Na scenie pojawią się laureaci konkursu Andriej Kotin i Apolinary POlek oraz goście: Jurij Mokriszczew, Paweł Leszoski i duet Paweł Wójcik & Tomasz Sarniak. Dwa dni później z festiwalowym przesłaniem pojawimy się również w Olsztynie.

Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie lata swoją obecnością, słowem, medialnym wsparciem pomagali propagować ideę FPI. Wierzę, że uda nam się znaleźć miejsce, w którym formuła prezentacji nieznanych szerzej a bezsprzecznie wartych wysłuchania artystów łączących w swej twórczości literackie słowo z muzyką zostanie przyjęta na dłużej. I zapraszam na tegoroczne spotkanie!"

Piotr Szauer


Program VI Festiwalu Piosenki Innej

3 SIERPNIA (sobota)
Rynek Miejski w Lubawie
POŻEGNANIE Z LUBAWĄ
19:00 - laureaci konkursu: ANDRIEJ KOTIN, APOLINARY POLEK
20:00 - JURIJ MOKRISZCZEW, PAWEŁ LESZOSKI, PAWEŁ WÓJCIK I TOMASZ SARNIAK

5 SIERPNIA (poniedziałek)
Spichlerz MOK w Olsztynie, ul. Piastowska 13
ECHA FESTIWALU PIOSENKI INNEJ W TEATRALNYM SPICHLERZU
19:00 - PIOTR SZAUER, TOMASZ SALEJ, JURIJ MOKRISZCZEW, PAWEŁ LESZOSKI I GOŚCIE

wstęp wolny

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Max #1152970 | 109.95.*.* 26 lip 2013 08:00

  'młoda'- masz rację, każdy ma inny gust muzyczny i każdemu co innego się podoba ale tu wg mnie problem polega na czymś innym. Pan Piotr o niepowodzenie oskarża innych zamiast siebie. To on nie zainteresował swoim festiwalem lubawiaków. pędzenie do mediów "na skargę" jaki to on pokrzywdzony i niezrozumiały, jest dla mnie albo przejawem niedojrzałości albo zbyt rozbudowanego ego. Jeśli ktoś chce posłuchać biesiady czy folku to idzie i słucha a jak ktoś chce mocniejszych wrażeń to niech jedzie do innego miasta. Ludzie! to jest tylko Lubawa, nie spodziewajcie się że na wasze życzenie przyjedzie Beyonce czy inna Celine Dion. Poza garstką osób, lubawiaki są prostymi ludźmi i nie potrzebują ambitnych imprez, a że w komentarzach krytykują i pouczają- zawsze ten co ma najmniej do powiedzenia będzie krzyczał najgłośniej. Jak ktoś jest taki "inteligentny i światowy" to chyba potrafi sobie zorganizować czas gdzieś indziej zamiast siedzieć z dupą i narzekać, że ktoś nie spełnia jego zachcianek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. młoda #1152919 | 109.95.*.* 26 lip 2013 01:50

  Wolność słowa, niekiedy bardzo nadużywana, wykorzystana bez umyślnie. Nie chce nikogo urazić,ale należałoby być wyrozumiałym. Festiwal piosenki innej może wydawać się beznadziejny,nie lubiany i niepotrzebny. Ponieważ nie każdy lubi poezje tym bardziej śpiewana...Jednakże są ludzie, którym rzekome rzępolenie przypada do gustu. To przykre,że współczesna muzyka zatyka uszy i zakrywa wrażliwość i uczuciowość artysty. Ja również mieszkam na 'rynku', bardzo często przeszkadzają mi imprezy w których motywem przewodnim jest biesiada, zespół folkowy itp. Jednakże ciesze się, że Lubawa nie broni się przed Kultura. Mam nadzieje,ze to nie ostatni festiwal, mieszkańcy będą wyrozumiali i spróbują przełamać niechęć do czegoś Innego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rynkowy #1152485 | 178.42.*.* 25 lip 2013 15:16

  MAx masz rację, sam nie dał rady, nie przekonał ludzi i szuka winnych teraz. Hipokryzja!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Max #1152149 | 109.95.*.* 25 lip 2013 09:00

  A ile tej wiary i zrozumienia można mieć? sam piszesz, że przychodziło coraz mniej ludzi, a dalej że gdyby dać szanse, żeby więcej sponsorów itd. Czyli rozumiem że sponsorzy mieliby zapłacić ludziom żeby robili sztuczny tłum na koncercie?? jeśli przez tyle lat nie wyszło to już nic z tego nie będzie i nie obwiniaj wszystkich wokół bo to widocznie nie jest to czego ludzie chcą słuchać. Bo zaraz znów będą komentarze że to miasto i władze nie chcą nic robić. Wywalanie kasy na "prywatną" imprezę pana Piotra? Niech sam wyłoży ze swojej kieszeni i zaprosi kolegów do wspólnego śpiewania...w domu. Max

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. rynkowy #1151917 | 178.42.*.* 24 lip 2013 21:12

  jako mieszkaniec rynku stanowczo protestuję. Jak zaczną piać to do rana nie skończą!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages