Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Uczniowie z Lubawy remontowali Zamek w Karnitach

2013-06-08 09:00:00 (ost. akt: 2013-06-06 13:43:35)

Autor zdjęcia: Archiwum ZS

Grupa uczniów z lubawskiego Zespołu Szkół wraz z rówieśnikami z Iławy i z zagranicy wzięła udział w I Międzynarodowym Workshopie Budowlanym w Zamku w Karnitach. Młodzież ucząca się zawodów z branży budowlanej przez kilka dni remontowała wnętrze budowli.


W lutym br. dyrektor Zespołu Szkół w Lubawie, Bolesław Zawadzki, dyrektor Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie, Elżbieta Gościńska oraz właściciel Zamku w Karnitach Frank Uwe Docke przy wsparciu przedstawicieli powiatu iławskiego zawarli porozumienie o współpracy. Dotyczyło ono wymiany doświadczeń między polskimi uczniami kształcącymi się w branżach budowlanych a uczniami zza granicy, tj. z Niemiec i Obwodu Kaliningradzkiego w dniach 26-31.05.2013 r. w Zamku w Karnitach.


W dniu 26 maja 2013 r. o godz. 18.00 w Sali Lustrzanej zamku w Karnitach spotkały się 4-osobowe grupy uczniów z Zespołu Szkół w Lubawie (Rafał Gogolin, Dominik Jaroszewski, Mateusz Dąbrowski, Mateusz Kłosowski), Iławskiej Budowlanki oraz niemieckiej Berufliches Schulzentrum der Stadt Leipzig. 
„Najistotniejszą pozostałością po dawnym zespole pałacowo-parkowym jest autentyzm, a najważniejszym celem działań konserwatorskich jest jego zachowanie”- tymi słowami powitał uczestników I Międzynarodowego Workshopu Budowlanego Frank Uwe Docke, właściciel Zamku w Karnitach.

Po uroczystym powitaniu i przedstawieniu grup nastąpił podział na międzynarodowe grupy robocze. Każdej grupie został przydzielony projekt budowlany do zrealizowania w ciągu 4 dni. Większość prac remontowo-budowlanych skupiała się na zabezpieczeniu i ochronie miejsc najbardziej zagrożonych zniszczeniem. Uczniowie z własnej inicjatywny odrestaurowali ściany, powierzchnię tarasu południowego, zagruntowali i pomalowali budynek gospodarczy oraz zaadaptowali pomieszczenie na magazyn żywności. Prace budowlane odbywały się pod okiem wykwalifikowanych budowlańców i opiekunów grup. 


W rezultacie, uczniowie mieli okazję w rzeczywistych warunkach sprawdzić swoje umiejętności nabyte na praktykach zawodowych oraz skonfrontować ich poziom z zachodnimi sąsiadami. Na tle naszych sąsiadów młodzież polska wyróżniała się kreatywnością oraz szybkością działania. Dzięki czemu swoje zadania wykonywała z należytą starannością i w wyznaczonym terminie. 
Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem i ewaluacją przedsięwzięcia edukacyjnego. Opiekunowie grup oraz uczestnicy wymieniali się pomysłami, które być może zostaną wykorzystane w przyszłym roku przy organizacji kolejnego przedsięwzięcia dla uczniów szkół zawodowych.


Charakter tej współpracy miał nie tylko przybliżyć uczniom poszczególne projekty, prace remontowo- konserwatorskie, ale także dać szansę uczestnictwa w innowacyjnym procesie rozwoju. Dzięki temu unikatowemu przedsięwzięciu edukacyjnemu, uczniowie mieli okazję poznać historię zamku w Karnitach, realizować małe projekty budowlane, doskonalić umiejętności językowe oraz zasmakować tradycyjnych potraw.Katarzyna Samoszuk

wicedyrektor ZS w Lubawie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lubawianin #1110744 | 46.134.*.* 12 cze 2013 07:16

    Dlaczego w Karnitach, a do lubawskiego zatrudnia się firmy z zewnątrz ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages