Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Uwaga na kleszcze! Przenoszą groźne choroby!

2013-05-19 15:00:00 (ost. akt: 2013-05-17 13:13:44)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to w Polsce najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze na człowieka. Najwięcej przypadków zachorowań stwierdza się w województwie podlaskim oraz warmińsko-mazurskim. 


Województwo warmińsko-mazurskie jest terenem wysoce endemicznym chorób przenoszonych przez kleszcze. Ma wyższy od ogólnopolskiego wskaźnik zapadalności na te choroby (wskaźnik zapadalności na boreliozę jest ponad dwukrotnie wyższy, natomiast wskaźnik zapadalności na kleszczowe zapalenie mózgu jest siedmiokrotnie wyższy w porównaniu z Polską).


W przypadku boreliozy zakażeniom sprzyja endemiczne występowanie zakażonych kleszczy, wysoki procent zalesienia terenu, istnienie wielu ośrodków turystycznych na terenach zalesionych Warmii i Mazur oraz masowe zbieranie jagód i grzybów w okresie lata i jesieni.
Położenie na terenie endemicznego występowania zakażonych kleszczy przekłada się także na ilość zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.


W województwie warmińsko-mazurskim przypadki zachorowań koncentrują się głównie w powiatach wschodnich. W 2012 roku najwyższy wskaźnik zapadalności na boreliozę wystąpił w powiatach: Pisz – 123,6; Ostróda – 106,3; Ełk – 77,6; Giżycko - 69,2; Braniewo 67,3; Olecko- 59,9; Mrągowo – 48,7; Olsztyn 47,5; Iława – 35,5. Najwyższy wskaźnik zapadalności na wirusowe zapalenie mózgu przenoszone przez kleszcze w 2012 r. wystąpił w powiecie Szczytno – 12,6. W 2011 r. zanotowano 1 przypadek kleszczowego zapalenia mózgu na terenie powiatu iławskiego.

Analiza danych epidemiologicznych wskazuje potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych w zakresie chorób przenoszonych przez kleszcze na człowieka w celu zwiększenia świadomości mieszkańców województwa dotyczącej profilaktyki boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Iławie realizuje wojewódzki program edukacyjny dotyczący zapobiegania tym chorobom, adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu i całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze na człowieka poprzez poszerzenie wiedzy młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i ich rodziców w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze, szczególnie szczepień ochronnych jako skutecznej metody profilaktyki kleszczowego zapalenia opon mózgowych i mózgu.


Na terenie powiatu iławskiego przystąpiły do programu, w roku szkolnym 2012/13 Zespół Szkół Rolniczych w Kisielicach, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie i Zespoły Szkół im. Konstytucji 3 Maja i im. Bohaterów Września w Iławie, Zespół Szkół w Suszu, w których edukację uczniów i rodziców prowadzą nauczyciele i pielęgniarki przeszkolone przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie na temat:

• sytuacji epidemiologicznej chorób odkleszczowych w Polsce, województwie warmińsko – mazurskim, województwie podlaskim i na terenie powiatów,

• występowania, zasad rozmnażania i odżywiania się kleszczy, 

• charakterystyki wybranych chorób przenoszonych przez kleszcze na człowieka,

• metod profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze na człowieka.


Kleszcze występują powszechnie na terenie całego kraju. Są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Żyją w miejscach lekko wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach i na ich obrzeżach, w zagajnikach, na obszarach porośniętych wysoką trawą, zaroślami lub paprociami, na łąkach, pastwiskach, nad brzegami rzek i jezior. Pojawiają się także w parkach i na działkach. Żyją one w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi. Posiadają zmysły powonienia i temperatury, które pozwalają im na wykrycie „ofiary”. W czasie wysysania krwi przenoszą groźne dla zdrowia wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i bakterie boreliozy.Jak chronić się przed kleszczami w przyrodzie?

Właściwy ubiór podczas przebywania w siedliskach kleszczy może utrudnić przedostanie się kleszcza na skórę człowieka. Ściąganie gumką nogawek spodni lub wkładanie nogawek w skarpetki, noszenie obuwia krytego i bluzek z długim rękawem. Stosowanie środków odstraszających (repelentów kupionych w aptece). Staranne oglądanie ubrania i skóry po powrocie z lasu, parku i innych siedlisk, w których istnieje ryzyko atakowania ludzi przez kleszcza. Kleszcze zanim zakotwiczą się hypostomem w skórze poszukują odpowiedniego miejsca do żerowania, które następnie znieczulają dlatego nie czujemy bólu podczas ukłucia.
 U dzieci najczęściej (w około 70% przypadków) lokalizują się na głowie, zazwyczaj na granicy włosów i za uszami, zaś u dorosłych w miejscach gdzie skóra jest delikatna (najczęściej w naturalnych zgięciach ciała np. pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu, pod piersiami).

Jak usunąć przyczepione do skóry kleszcze?

Kleszcza należy uchwycić delikatnie pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem obrotowym. Przy takim ruchu zęby hypostomu stawiają mniejszy opór, przez co kleszcz nie zostaje uszkodzony i nie ma niebezpieczeństwa wylania na skórę zawartości jego ciała, w której mogą znajdować się drobnoustroje. Podczas usuwania kleszcza nie naciskać na jego ciało, nie przypalać, nie smarować masłem, lakierem, nie maltretować albowiem może to doprowadzić do wyrzucenia treści pokarmowej kleszcza do rany i tym samym zwiększyć ryzyko zakażenia. Po wyjęciu kleszcza miejsce ukłucia starannie zdezynfekować.
W aptekach dostępne są także różnego rodzaju pompki, które należy stosować zgodnie z zaleceniami producentów.

Więcej informacji na stronie www.oswiata.sanepid.olsztyn.pl i www.kleszczeinfo.pl

Iwona Marchlewska

Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna

PSSE Iława

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fifek #1091378 | 109.95.*.* 21 maj 2013 20:02

  Czy WM weźmie się za ten temat czy jest on zbyt słaby i zbyt mało atrakcyjny?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. LUBAWA #1090511 | 83.1.*.* 20 maj 2013 23:40

  To że przenoszą to jedno !!! A |TO ŻE KURWA NIE MA LEKARZY ABY LECZYĆ NAS CHORYCH NA BOLERIOZE TO DRUGA SPRAWA !!!! Państwowo w kolejce aby dostać się do lekarza do Ostródy trzeba czekać 4 miesiące !!! Przez ten czas choroba może zniszczyć nas organizm i sprawić że albo dostaniemy zapalenia opon mózgowych lub popierdzieli nam się w głowie bo to atakuje i układ nerwowy jak i mięśnie itp. Państwo nie inwestuje w leczenie nas chorych na bolerioze nie ma specjalistów , a aby dowiedzieć się gdzie szukać pomocy czasami chore osoby szukają pomocy przez kilka miesięcy !!! Polecam panią doktor CITKO z MEDIKA na jarotach !!! Kobieta wyleczyła mnie a było bardzo źle !!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ble #1089718 | 109.95.*.* 20 maj 2013 08:07

  Pytam co robicie ,żeby tych kleszczy było mniej?Kiedyś pamiętam pryskali lasy a teraz tego nie robią bo bardziej przejmują się losem zwierząt niż ludzi.to HAŃBA!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ktos #1089605 | 79.191.*.* 19 maj 2013 22:43

   Najgorsze świństwo!!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages